Son Dakika
20 Ocak 2019 Pazar

D vitamini vücutta neden azalıyor?

D vitamini vücutumuzda zamanla azalır. Bunun çeşitli sebepleri vardır. Depolanabilen bir vitamin olan d vitamini hangi sebeplerle azalır.

07 Mayıs 2015 Perşembe, 01:40


D vitamini vücutumuzda zamanla azalır. Bunun çeşitli sebepleri vardır. Depolanabilen bir vitamin olan d vitamini hangi sebeplerle azalır.

Çok sık sorulan bu sorunun cevabını yeniden hatırlayalım: D vitamini seviyesinin dibe vurduğunu (!) öğrenenlerin aklına hep aynı soru gelir:

“6 ay önce normaldi, şimdi neden bu kadar azaldı?”
Yanıt açık ve net olarak şudur:

D vitamini diğer vitaminler gibi sürekli olarak kullanılan/tüketilen bir bileşen.

Vücudumuz pek çok işini/işlemini/üretimini D vitamini kullanarak (harcayarak) yapıyor, dolayısıyla yerine yenisi konmadığında D vitamini seviyesi düşüyor.

Her ne kadar yağda eriyen yani “depolanabilen bir vitamin” olsa da neticede D vitamin dengesi için de bir “havuz problemi” durumu var.

Bedenimizdeki D vitamini havuzuna giren miktar kullanılan miktarın altındaysa havuzdaki D vitaminimiz yavaş yavaş azalıyor.

Sorun tam da bu noktada başlıyor. Çünkü en çok yarı yarıya doldurabildiğimiz havuzumuz cildimiz kış nedeniyle -zaten uzak kaldığı güneşe- güneşe hasret kalınca boşalmaya başlıyor.
Bu sene kış zaten güneşsiz geçiyor.

Güneş olmayınca da cildimiz D vitamini üretemiyor.

D vitamini rezervimizin yüzde 90’ını ise derimiz üretiyor.

Eğer destek olarak vitamin D ampulleri, damla ve kapsüllerinden istifade etmemişsek kanımızdaki D vitamini seviyesinin azalması sürpriz sayılmıyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Xturk Teması. Tasarım ve Programlama: Moradam