Son Dakika
10 Aralık 2018 Pazartesi

Deniz Akkaya: LGBT Dünyasının En Sevdiklerindenim!

14 Ekim 2015 Çarşamba, 18:26


Türkiye’nin eşcinsel kültür-yaşam dergisi GZone’un ekim sayısına röportaj veren, eski manken Deniz Akkaya, evlilikle ilgili ilginç açıklamalarda bulundu. Akkaya “Türkiye’de bırakın eşcinsel evliliği, heteroseksüeller bile istemedikleri insanlarla zorla evlendiriliyor. Kadınlar, tecavüzcüsüyle evlendirilmeye zorlanıyor. İsteksizce yapılacak bir evliliği teşvik etmektense eşcinsel evliliklerin çok daha iyi olduğunu düşünüyorum.” dedi.

 

İşte Akkaya’nın o röportajının bir bölümü:

-Türkiye’nin gay ikonlarından birisiniz. Bir LGBT sözlüğünde sizin hakkınızda yapılan bir yorumda “Cinsel yönelimimi değiştirecek tek kadın” deniliyor. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Popüler olmaya başladığım dönemde, yani korkularımın daha büyük olması gereken o günlerde, benim diğer ünlülere göre çok daha fazla gay, lezbiyen, transseksüel ve travesti arkadaşım vardı. Yine o dönemde gay barlarda en fazla takılan kişi belki de bendim. Ve fark ettiğim şey şu oldu; eşcinsel arkadaşlarımın çevresi dışarıdaki hayata göre daha ilgi çekici, daha renkliydi. Bizim gibi ışıklar altında yaşayan insanların iç dinamikleri aslında çok daha karmaşıktır ve o dönemlerde beslenebilecekleri en iyi ortamlar da gay’lerin var olduğu ortamlardı. Yine o zamanlarda bir gay barda röportaj veren ilk ünlüydüm.

“LGBT CAMİASININ EN ÇOK SEVDİĞİ İNSANLARDAN BİRİYİM”

O röportajın arkasından birçok ünlü LGBT camiasının desteğini arkasına almaya çalıştı. Ayrıca tek bir kimliğin şemsiyesi altına hiçbir şeyi sıkıştırmadım. Örneğin ben bir anneyim, aynı zamanda LGBT camiasının da en çok sevdiği insanlardan biriyim. Bir eş ve güzel bir kadın kimliğine de sahibim. Hatta bu yüzden gökkuşağı bayrağını da çok severim, üzerinde bir sürü rengi barındırır, tam olarak anlatmak istediğim şeyi ifade eder. Kendimi bildim bileli iş hayatım, ev hayatım ve Deniz olarak oturttuğum kimliğimle hem gay’lerle arkadaşlık kurdum hem de bu arkadaşlıklardan gurur duydum. Sanıyorum bunlara bağlı olarak bir ikonum.

Türkiye’nin içine kapanıp Ortadoğu’ya yüzünü döndüğü şu dönemde LGBTİ’lerin bu kadar sesini duyurmasına ve destek bulmasına ne diyorsunuz?

– Siyasi parametreler farklı bir noktaya doğru dönüyor olsa da kendi kimliğini özgürce ifade etmek isteyen milyonlarca insan var. Aynı zamanda özgürlüklere inanan insanlar da var. Ben özgür olmayan toplumların iyice sapkınlaşacağına inanıyorum. Kimine göre de LGBTİ olmak da sapkınlık ama ben böyle düşünmüyorum. Sapkınlık benim için başkalarının yaşam alanına tecavüz etmek, başkalarının özgürlüklerine engel olmaktır. LGBTi’ler kimsenin özgürlük alanına girmiyor. Bu sebeple başkaları da LGBTi’lerin hayatlarının içine girmemeli.”akkaya-escinsel-evlilik-zorla-yapilan-evlilikten-7776171_x_7250_300

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Xturk Teması. Tasarım ve Programlama: Moradam