Son Dakika
10 Aralık 2018 Pazartesi

‘İnadına Aşk’a Öpüşme Sahnesi Yüzünden RTÜK’ten Uyarı Geldi

30 Ekim 2015 Cuma, 16:30


İnadına Aşk dizisinde dokuzuncu bölümündeki Defne-Yalın öpüşmesine RTÜK’ten tepki geldi. RTÜK, bu sahne üzerine diziye “Öpüşme cezası” verdi.

inadina-ask-dizisine-opusme-cezasi-7826987_x_388_300“HİÇ DE MASUM ÖPÜŞMÜYORLARDI”

Fox TV’de yazın yayınlanmaya başlayan “İnadına Aşk” dizisinin 9’uncu bölümündeki “Defne” ile “Yalın” karakterlerinin öpüşme sahnesini görüşen RTÜK, “Hiç de masum öpüşmüyorlardı” dedi ve ”Çocukların şehvet duygularını tetikleyip dengelerini bozduğunu” savundu. Fox TV’ye de uyarı cezası verildi. RTÜK’ün, öpüşme sahnesi ile ilgili getirdiği açıklama şu şekilde:

”Yeni bölüm öncesi, bir önceki bölüm özetini yayınlamış ve yaklaşık 5 saniye süren öpüşme sahnesi ile eski bölüm bitirilmiştir. Yeni bölüm (9. bölüm) dizi başlangıç jeneriğinden sonra öpüşme sahnesi ile başlamış, 30 saniye sürmüş ve reklam kuşağı ile kesilen dizi, bu sahne ile tekrar başlamış, yaklaşık 40 saniye öpüşme sahnesi gösterilmiştir.

CİNSEL NİTELİK TAŞIYOR

Öpüşme sahnesinin mevcut gösteriminin senaryo gerekliliğinden öte, süre ve çekim tekniği nedeniyle cinsel nitelik taşıdığı, ‘masum’ bir sahne olarak nitelenemeyeceği anlaşılmaktadır. Yayıncı kuruluşun izlenirlik uğruna sahnenin 3 kez tekrarlanarak abartıldığı izlenimi oluşmuştur.

İzleyicilerin “aşırı cinsellik içeriyor”, “şehvetli sahne”, “cinsel güdüleri erken yaşta tetikliyor”, RTÜK, Türk Pedagoji Derneği’nin de “Çocukların ekranda gördükleri aşk, cinsellik gibi kavramlardan olumsuz etkilendiği, dengelerinin bozulduğu” şeklinde görüşü bulunmaktadır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Xturk Teması. Tasarım ve Programlama: Moradam