Son Dakika
20 Ocak 2019 Pazar

OMEGA 3 PROSTAT KANSERİNİ TETİKLER Mİ?

Son günlerde internette ve sosyal medyada, Omega 3’ün prostat kanserine iyi geldiği yönünde haberler yer alıyor. Bunu sizler için araştırdık.

08 Mayıs 2015 Cuma, 01:26


Son günlerde internette ve sosyal medyada, Omega 3’ün prostat kanserine iyi geldiği yönünde haberler yer alıyor. Bunu sizler için araştırdık.

Kafalar fena halde karıştı! Omega 3 prostat kanserine iyi mi geliyor yoksa şiddetlendiriyor mu? Araştırma sonuçları birbirlerine karşıt izlenimi veren sonuçları ile bilim dünyasını kutuplara ayırırken hastaları da şüphede bırakıp kaygılandırıyor.

2013 yılında, Journal of the National Cancer Institute dergisi, kanda yüksek oranlarda Omega 3 bulunanlarda prostat kanseri riskinin yüzde 71 daha yüksek olduğunu bildiren bir makale yayımlamıştı. Çalışmanın yöneticisi Dr. Alan Kristal, “besin desteklerinin zararlı olabileceğini, yarar sağlayacak derken geri tepebileceğini ve kontrolsüz kullanmamak gerektiğini bu çalışma sayesinde bir kez daha söyleme fırsatı bulduklarını” bildirmişti.

Washington Üniversitesi’nden Dr. Kathryn Meier’in yönettiği bir araştırma grubu ise yeni bitirdikleri çalışmanın sonuçlarını yayımlayarak bu savı çürütmeye çalışıyor. Meier, “ortaya çıkardıkları yeni bir mekanizma sayesinde Omega 3 yağ asidi olan eikozapentanoik asit (EPA) ve dokozahegzanoik asidin (DHA) kanser hücrelerinin gelişimini nasıl engellediğini açıklayabildiklerini” bildiriyor.

mega 3 yağ asidi molekülleri, serbest yağ asidi almaç4=free fatty acid receptor4 (FFA4) adındaki reseptörlere (almaç) bağlanarak adeta kanserli hücrelerin büyümesini engelleyen bir sinyal oluşturuyor.

Prostat kanseri, EPA veya DHA eklenmeden önce kanserli hücreleri aktive etmesi için lizofosfatidik asit (LPA) ile tedavi ediliyor. Bilim adamları, eğer LPA’dan önce EPA (ama DHA değil) verilirse 48. ve 72. saatlerdeki kontrollerde, canlı kanser hücresi sayısının azaldığını belirtiyorlar. Hızla gelişen bu sonucu, EPA’nın FFA4’ü aktive etmesine ve bu sayede kanserli hücrelerin büyümesine engel olmasına bağlıyorlar.

Omega 3 desteğini bol bol balık yiyerek mi sağlamak daha doğru, yoksa Omega 3 hapı mı yutmalı diye tartışaduralım, bilim dünyası karşımıza yeni soru işaretleri çıkarıyor. Bir yandan da şimdiye kadar besin desteği kapsamında değerlendirilen birçok etken madde birer ilaç gibi kabul edilmeye başlanıyor. İşte tam da bu nedenle, ilaçları da besin desteklerini de doktorunuza danışmadan kullanmamak en akılcı yaklaşımdır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Xturk Teması. Tasarım ve Programlama: Moradam