Son Dakika
20 Ocak 2019 Pazar

Telefonda devrim, SANAL ASİSTAN

Akıllı telefonlarda sanal asistan patlaması yaşanıyor. Türkçe olarak sürülen uygulama’nın adı Cortana.

12 Nisan 2015 Pazar, 02:40


2015 yılı itibariyle bütün akıllı telefonlara yüklenebilen sanal asistan patlaması yaşanıyor. Akıllı telefonlardaki yeni nesil bütün işlemleri, ses ile komut vererek kontrola olanak sağlayan, aynıca sanal asistanlı alıllı telefonlarda sorularınıza tatmin edecek cevap verebiliyor. Hatta sizinle dertleşip, taleplerinize göre yönlendirebiliyor. Sanal asistanımız olur da sanal sevgilimiz olmaz mı? Televizyon filmlerinden de hatırlarsınız. Sanal aşk, sanal sevgili, sanal seks geliyor akla. Tabi bu uygulama gelir de biz Türkler sanal uygulamaya ilanı aşk etmez miyiz?

Asistanın adı Cortana, Ne söyliyeceğini bilemeyen bir tipseniz, sizin yerinize arama tuşuna basabilen Cortana akıllı tahminlerde bile bulunuyor.

Cortana şu an Windows 8 telefon sisteminde yer alıyor. Yakın bir zamanda ise Android işletim sistemine de sunulması planlanıyor. Cortana’nın henüz Türkçe desteği bulunmuyor.

Google’ın Android 4.1 sürümünü işletim sistemleriyle kullanıma sürüldü. Google Now sesli arama ile çalışıyor. Bu uygulamayı servi olarak kullanıcılarına ilk süren şirket APPLE. Türkçe ses deseğiyle birlikte bir anda patlama yaşandı. Mesaj gönderme, arama, e-posta gönderme, hava durumu ve saat öğrenme özellikleri . bulunuyor. Size Türkçe olarak cevap veriyor. Ahlak dışı olarak yapılan tekliflerde ise uygulama cevap vermemeyi veya tarzınızı değiştirin gibi ilginç cevaplarda veriyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Xturk Teması. Tasarım ve Programlama: Moradam